Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika egyházai együttes tanácskozásának üzenete a 2025 novemberében tartandó UN FCCC COP30 elé

Összefoglaló

Mély, ökológiai megtérésre szólítunk. Tesszük ezt Ferenc pápa “Áldott légy” [2]című felhívása szellemében, követve Leó pápa felszólítását, hogy váltsuk életre az igazságos átfogó ökológiát.
Tíz év telt el az “Áldott légy (Laudato si’) megjelenése, és a Párizsi Megállapodás aláírása óta, de a világ országai nem cselekedtek a szükséges gyorsasággal és határozottsággal. 
Az Egyház nem hallgathat minderről. Továbbra is felemeljük szavunkat, igazul és következetesen, vállvetve a tudománnyal, a civil társadalommal, a legsebezhetőbb emberekkel, amíg érvényre nem jut az igazságosság.

I. Követeléseink

A klímaválság sürgető valóság. A globális fölmelegedés 2024-ben elérte a 1.55°C-t.  Mindez nem egyszerűen műszaki kérdés, hanem létkérdés: az igazságosság, az emberi méltóság, a közös otthorunkról való gondoskodás létkérdése.
A tudomány üzenete világos: ha el akarjuk kerülni a katasztrofális következményeket, akkor meg kell állítanunk a fölmelegedést 1.5°C-nál. Nem mondhatunk le erről a célról! A Globális Dél, és a jövő generációk máris szenvedő alanyai a klímaváltoztatás következményeinek. 
Visszautasítjuk a felkínált hamis javaslatokat, mint a “zöld” kapitalizmus, a technológia eluralkodása, a természet áruba bocsátása, és a természeti erőforrások kiaknázásának bővítése, amelyek állandósítják a kizsákmányolást és az igazságtalanságot. 
Mást követelünk:

Egyenlőséget és méltányosságot: a gazdag országok fizessék ki az ökológiai adósságukat az éghajlatváltoztatás elleni intézkedések méltányos finanszírozásával, az afrikai, ázsiai, latin-amerikai és óceániai veszteségek és károk megtérítése érdekében, anélkül hogy a globális Dél adósságát tovább növelnék.

Igazságosságot: vessenek véget a gazdasági növekedésnek, lassítsák a gazdaságot, vezessék ki a fosszilis tüzelőanyagokat és állítsák le az ilyen beruházásokat, továbbá vessenek ki megfelelő adókat azokra akik a fosszilis tüzelőanyagokból hasznot húztak, és nyissanak teljesen új fejezetet a világ kormányzásában, amely a klíma- és természeti katasztrófák által sújtott közösségeket állítja a középpontba.  

Védelmet: védjék meg az őslakos népeket, az élőhelyeket (ökoszisztémákat), az elszegényedett közösségeket; vegyék figyelembe a nők, leányok, és a jövő nemzedékek különösen nagy sebezhetőségét; és kezeljék a klímamenekülteket az igazságosság és az emberi jogok alapján. 

II. Az Egyház vállalásai 

Az Egyház nem csupán szavát emeli föl, hanem:
Megvédi a legsebezhetőbb embereket a klímát és a természetet érintő döntéshozatal során,
Oktatja az átfogó ökológiát, és előmozdítja a szolidaritáson, örömteli józanságon (Laudato si’) és a jó életvitelről szóló ősi bölcseségen alapuló gazdaságot.
Megerősíti a globális Dél országai közti szövetséget, együttműködést és szolidaritást. 
Figyelemmel kíséri a COP konferenciák eredményeit.
Történelmi jelentőségű szövetségre hívja Észak és Dél cselekvő közösségeit, hogy szembeszálljunk a szolidaritás válságával.

III. Cselekvésre hívunk! 

Sürgetjük a döntéshozókat, hogy

Hajtsák végre a Párizsi Megállapodást, a klímakrízisre szabott, hatásos nemzeti célokat kitűzve és elérve;

Helyezzék a közjót a profitérdekek elé;

Gyógyító-helyreállító gazdasági rendszert alakítsanak ki, amely az emberek jól-létét szolgálja, és garantálja a fenntartható élet feltételeit a bolygón; 

Az éghajlatra és a természetre vonatkozó politikákat az emberi jogokra alapítsák;

Etikus, decentralizált, a célnak megfelelő technológiai megoldásokat terjesszenek el és valósítsanak meg;

2030-ra érjék el az erdőirtás teljes megszüntetését, és állítsák helyre a létfontosságú vízi és szárazföldi élőhelyeket;

Fogjanak össze a demokratikus multilaterális folyamatok (pl. a Párizsi Megállapodás) megerősítése érdekében, építsék újra az együttműködésbe és párbeszédbe vetett bizalmat, egyesítve az emberiséget, Északot és Delet, a bolygó jól-léte érdekében.

 

Ez a dokumentum 
Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika egyházai együttes tanácskozásának eredménye, 
amely a remény földrészén rendezendő UN FCCC COP30-ra készülőben, 
a Szentlélek megvilágosítását kérve, 
az egyetemes Egyház küldetésével összhangban és egységben született 
2025 június 25-én. 

A teljes dokumentum megtalálható angol nyelven: https://iglesiasymineria.org/wp-content/uploads/2025/07/ENG_The-Churches-Global-South-on-ocassion-of-COP30-1.pdf [3]

Fordította angolból Zlinszky János, PPKE TVKI