Új felfogás és új kultúra szükséges, amely az ember teremtésben elfoglalt központi helyzetén alapul.
Új felfogás és új kultúra szükséges, amely az ember teremtésben elfoglalt központi helyzetén alapul.
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka Velencei Közös Nyilatkozatából, 2002. június 10.
Idei adventi cikksorozatunkat a remény témája köré rendeztük. Tettük ezt azért, mert naponta hallva a híreket, például az új melegrekordokról, vagy olvasva a klímaváltozást tagadó döntéshozók előretörését, bárkiben felmerülhet a kérdés: Mit remélhetünk még? Ebben a mondatban nem csak a „mit?” kérdésre adható tudományos válasz érdekes, hanem az is, hogy miért pont a reményben keresünk támaszt?
Ebben az első cikkben a remény értelmezéseiről, funkciójáról és fontosságáról írunk. Egy hét múlva foglalkozni fogunk a remény szerepével a világban, hétköznapjainkban és ünnepeinkben. Majd rá egy hétre a remény jelenlétével a művészetekben. Végül advent végén a remény keresztény meghatározását és hitünkben betöltött funkcióját járjuk körül.
A remény fogalmát az értelmező szótár így írja le: „Bizalom, hit abban, hogy amit óhajtunk, megvalósul.” A hétköznapokban ez olyasmit jelent, hogy szeretnénk, de nem vagyunk, lehetünk biztosak abban, hogy úgy lesz. Érdemes észrevenni viszont, hogy a hittel összefüggésben használva a remény jelentése jelentősen eltér ettől. A hívő reménye bizalommal teli várakozás a megváltás által nekünk ígért örök életre.
Míg a világi értelmezésben érezhető egy feszültség az óhajtott dolog/esemény vonzó vonásai és a bekövetkezés bizonytalansága között, addig a hívő számára az üdvösség lehetősége bizonyosság. A remény fogalma itt inkább a várakozást, a türelmet hangsúlyozza.
A remény jótékonyan hat a reménykedő személy világhoz való viszonyára. Erősíti motivációit, segít célokat kitűzni és azokon dolgozni, azok felé haladni. Emellett a reménnyel teli ember bizakodóbb, nyitottabb az együttműködésre másokkal, könnyebben talál társakat, akikkel egymást támogatva céljai felé haladhat. Ezek a hatások mind növelik a remélt dolog megvalósulásának, a remény beteljesedésének esélyét.
A remény hiánya viszont komoly károkat okoz. Ha valaki már nem bízik abban, hogy elérhető a cél, bekövetkezhet az óhajtott esemény, akkor könnyen szélsőséges érzelmek keríthetik a hatalmukba.
Az egyik véglet a bezárkózás, magába fordulás és apátia. Ez megakadályozza áldozatát abban, hogy dolgozzon a kitűzött cél eléréséért, ezzel esélyt teremtsen a remény beteljesítésére.
A másik véglet a túlzott aktivitás, az agresszió. Aki ebben a szélsőségben van, úgy érzi, hogy egyedül maradt a nehézségekkel, minden határon túl, mindent, de mindent meg kell tennie a cél érdekében függetlenül a többi szemponttól, törvénytől, erkölcstől, bármi mástól. Az ebbe a szélsőségbe esett ember ugyan aktív, de aktivitásának „mellékhatásai” kioltják eredményeit, és végső összesítésben inkább távolodik céljától.
A remény ellentéte nem csak a reményvesztettség, de a vak bizalom is, ami tétlenségre kárhoztathatja azt, aki ebbe a hibába esik.
Ahogy már írtuk, a valódi remény aktivizál, márpedig a tettrekészség elengedhetetlen ahhoz, hogy megoldást találjunk a környezeti válság gondjaira. Nem azonnal, nem az összesre, de ne felejtsük el, hogy nem is egyedül kell szembenézzünk a problémákkal.
Álljon itt az a záró gondolat, amit 2013-as, az erényeket tárgyaló adventi sorozatunk „Akiknek van reményük” című cikkéből idézek, „hasznosítom újra”:
II. János Pál és Batholomeiosz pátriárka a Velencei Nyilatkozatban így buzdítanak: „Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van. Egyetlen nemzedéknyi idő alatt Földünket gyermekeink jövője felé kormányozhatjuk. Isten segítségével és áldásával kezdődjék ez a nemzedék most!”