Friss tartalmak

  • A püspöki konferenciák és tanácsok ökológiai megtérésre szólítanak fel

    Az ázsiai, afrikai és latin-amerikai püspöki konferenciák és tanácsok (SECAM, CELAM és FABC), valamint a Latin-Amerikai Pápai Bizottság közzétettek egy dokumentumot, amelyben az ENSZ novemberben Brazíliában megrendezésre kerülő COP30 klímakonferenciájára tekintettel az éghajlati igazságosságra és az ökológiai megtérésre szólítanak fel.
    Isabella H. de Carvalho (magyarra fordította Pulay Brigitta)

    Ázsia, Afrika, Közép- és Dél-Amerika regionális püspöki konferenciái és tanácsai, a Latin-Amerikai Pápai Bizottsággal együttműködve, összefogtak, hogy felhívják az embereket a klímaigazságosságra és az ökológiai megtérésre világszerte.

    Az ENSZ éghajlatváltozási konferenciája, a COP30 fényében, amely 2025. november 10. és 21. között kerül megrendezésre Belémben, Brazíliában, ezek a testületek közös dokumentumot tettek közzé „Felhívás az éghajlati igazságosságért és a közös otthonért: ökológiai megtérés, transzformáció és ellenállás a hamis megoldásokkal szemben” címmel, amelyet ma, július 1-jén mutattak be a Szentszék Sajtóirodájában tartott sajtótájékoztatón. A dokumentumot a nap folyamán megmutatták XIV. Leó pápának is. A dokumentum megismétli az egyház elkötelezettségét az éghajlati igazságosság iránt, és cselekvésre szólítja fel a nemzeteket és kormányokat, ihletet merítve a Szentatya átfogó ökológia előmozdítására irányuló felhívásából, valamint Ferenc pápa Laudato si’ (Áldott légy) enciklikájának szellemében; amely dokumentum idén ünnepli 10. évfordulóját.

    Felhívás a lelkiismerethez

    „Mai üzenetünk nem diplomáciai, hanem elsősorban lelkipásztori jellegű. Felhívás a lelkiismerethez egy olyan rendszerrel szemben, amely úgy fenyegeti a teremtést, mintha a bolygó csak egy árucikk lenne” – mondta Filipe Neri Ferrão bíboros, Goa és Damao érseke, az Ázsiai Püspöki Konferenciák Szövetségének (FABC) elnöke. A sajtótájékoztatón vele együtt részt vett Jaime Spengler bíboros, Porto Alegre (Brazília) érseke, a brazíliai püspöki konferencia (CNBB) és a Latin-Amerikai és Karib-tengeri Püspöki Tanács (CELAM) elnöke; Fridolin Ambongo Besungu bíboros, Kinshasa (Kongói Demokratikus Köztársaság) érseke, az Afrikai és Madagaszkári Püspöki Konferenciák Szimpóziumának (SECAM) elnöke; valamint Emlice Cuda, a Pápai Latin-Amerikai Bizottság titkára.

    „Nyíltszívű szinodális egyház misszionárius apostolaként megyünk a COP30-ra, hogy békét teremtsünk a teremtés ellen folyó háború közepette, ahol sokan meghalnak, és még többen meg fognak halni, ha most nem cselekszünk” – mondta Cuda. „Ezt tesszük, mert, ahogy XIV. Leó pápa mondja, az egyház „mindig arra törekszik, hogy közel legyen, különösen azokhoz, akik szenvednek”.

    Az Amazonas-vidéktől Afrikáig az egyház felemeli hangját

    „Nem csak a saját nevemben szólalok fel, hanem az amazónia népeinek nevében is, akik a föld – mondhatnánk, hogy az éghajlat – mártírjai, valamint a folyóparti, őslakos, afro-amerikai, paraszti és városi közösségek nevében is” – mondta Spengler bíboros latin-amerikai perspektívából tartott beszédében. „Sürgősen tudatosítanunk kell az életmód, a termelés és a fogyasztás megváltoztatásának szükségességét”. Elítélte többek között a gazdasági érdekek „zöld kapitalizmus” vagy „átmeneti gazdaság” néven való „elmaszkírozását”, valamint új olajkutak megnyitását az Amazonasban, és hangsúlyozta, hogy az egyház elutasítja az olyan mechanizmusokat, mint a „természet forintosítása”.

    Hasonlóképpen Ambongo bíboros „az afrikai kontinens egyházainak nevében” szólalt fel, amelyet „évszázadokig tartó kitermelés, rabszolgaság és kizsákmányolás” tett tönkre. Kiemelte, hogy az ásványkincsek kitermeléséért folyó verseny „a fegyveres csoportok elterjedésének forrása”, és „olyan gazdaságot” szorgalmazott, amelynél „mások meggazdagodása nem az afrikai népek feláldozásán alapszik”. „Afrika hozzá akar járulni az egész emberiség számára igazságos és békés jövőhöz” – hangsúlyozta. „Elég volt, elég a hamis megoldásokból, elég a döntésekből, amelyeket az éghajlatváltozás frontvonalában állók nélkül hoznak meg!”

    Az ázsiai kontinens nézőpontból Ferrao bíboros kifejtette, hogy „már most milliókat sújtanak a klímaváltozás pusztító hatásai: tájfunok, kényszerű migráció, szigetek eltűnése, folyók szennyezése”, miközben „hamis megoldások terjednek: mega-infrastruktúrák, az emberi méltóságot nem tisztelő „tiszta” energia érdekében történő kitelepítések és a zöld akkumulátorok nevében végzett lelketlen bányászat”. „A gazdag országoknak el kell ismerniük és meg kell fizetniük ökológiai adósságukat, anélkül, hogy tovább növelnék a globális Dél adósságát” – mondta, hozzátéve, hogy az egyház olyan alternatívákat szeretne előmozdítani, mint „oktatási programok”, „új gazdasági utak” vagy a gyakran leginkább érintett „nők és lányok kísérése”.

    Ferenc pápa öröksége

    Michael Czerny bíboros spontán felszólalva hangsúlyozta a dokumentum kapcsolatát Ferenc pápa örökségével: „Vajon bárki tíz évvel ezelőtt elképzelte volna-e ennek a sajtótájékoztatónak a létrejöttét, mely a Laudato si’ megvalósulását és végrehajtását jelenti? Ez rendkívüli megnyilvánulása annak, amire Ferenc pápa hívott, és amit Leó pápa továbbra is hangsúlyoz és szorgalmaz. Hálás vagyok” – mondta.

  • A remény és az ökológiai megtérés útján

    Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika egyházai együttes tanácskozásának üzenete a 2025 novemberében tartandó UN FCCC COP30 elé

    Összefoglaló

    Mély, ökológiai megtérésre szólítunk. Tesszük ezt Ferenc pápa “Áldott légy” című felhívása szellemében, követve Leó pápa felszólítását, hogy váltsuk életre az igazságos átfogó ökológiát.
    Tíz év telt el az “Áldott légy (Laudato si’) megjelenése, és a Párizsi Megállapodás aláírása óta, de a világ országai nem cselekedtek a szükséges gyorsasággal és határozottsággal. 
    Az Egyház nem hallgathat minderről. Továbbra is felemeljük szavunkat, igazul és következetesen, vállvetve a tudománnyal, a civil társadalommal, a legsebezhetőbb emberekkel, amíg érvényre nem jut az igazságosság.

    I. Követeléseink

    A klímaválság sürgető valóság. A globális fölmelegedés 2024-ben elérte a 1.55°C-t.  Mindez nem egyszerűen műszaki kérdés, hanem létkérdés: az igazságosság, az emberi méltóság, a közös otthorunkról való gondoskodás létkérdése.
    A tudomány üzenete világos: ha el akarjuk kerülni a katasztrofális következményeket, akkor meg kell állítanunk a fölmelegedést 1.5°C-nál. Nem mondhatunk le erről a célról! A Globális Dél, és a jövő generációk máris szenvedő alanyai a klímaváltoztatás következményeinek. 
    Visszautasítjuk a felkínált hamis javaslatokat, mint a “zöld” kapitalizmus, a technológia eluralkodása, a természet áruba bocsátása, és a természeti erőforrások kiaknázásának bővítése, amelyek állandósítják a kizsákmányolást és az igazságtalanságot. 
    Mást követelünk:

    Egyenlőséget és méltányosságot: a gazdag országok fizessék ki az ökológiai adósságukat az éghajlatváltoztatás elleni intézkedések méltányos finanszírozásával, az afrikai, ázsiai, latin-amerikai és óceániai veszteségek és károk megtérítése érdekében, anélkül hogy a globális Dél adósságát tovább növelnék.

    Igazságosságot: vessenek véget a gazdasági növekedésnek, lassítsák a gazdaságot, vezessék ki a fosszilis tüzelőanyagokat és állítsák le az ilyen beruházásokat, továbbá vessenek ki megfelelő adókat azokra akik a fosszilis tüzelőanyagokból hasznot húztak, és nyissanak teljesen új fejezetet a világ kormányzásában, amely a klíma- és természeti katasztrófák által sújtott közösségeket állítja a középpontba.  

    Védelmet: védjék meg az őslakos népeket, az élőhelyeket (ökoszisztémákat), az elszegényedett közösségeket; vegyék figyelembe a nők, leányok, és a jövő nemzedékek különösen nagy sebezhetőségét; és kezeljék a klímamenekülteket az igazságosság és az emberi jogok alapján. 

    II. Az Egyház vállalásai 

    Az Egyház nem csupán szavát emeli föl, hanem:
    Megvédi a legsebezhetőbb embereket a klímát és a természetet érintő döntéshozatal során,
    Oktatja az átfogó ökológiát, és előmozdítja a szolidaritáson, örömteli józanságon (Laudato si’) és a jó életvitelről szóló ősi bölcseségen alapuló gazdaságot.
    Megerősíti a globális Dél országai közti szövetséget, együttműködést és szolidaritást. 
    Figyelemmel kíséri a COP konferenciák eredményeit.
    Történelmi jelentőségű szövetségre hívja Észak és Dél cselekvő közösségeit, hogy szembeszálljunk a szolidaritás válságával.

    III. Cselekvésre hívunk! 

    Sürgetjük a döntéshozókat, hogy

    Hajtsák végre a Párizsi Megállapodást, a klímakrízisre szabott, hatásos nemzeti célokat kitűzve és elérve;

    Helyezzék a közjót a profitérdekek elé;

    Gyógyító-helyreállító gazdasági rendszert alakítsanak ki, amely az emberek jól-létét szolgálja, és garantálja a fenntartható élet feltételeit a bolygón; 

    Az éghajlatra és a természetre vonatkozó politikákat az emberi jogokra alapítsák;

    Etikus, decentralizált, a célnak megfelelő technológiai megoldásokat terjesszenek el és valósítsanak meg;

    2030-ra érjék el az erdőirtás teljes megszüntetését, és állítsák helyre a létfontosságú vízi és szárazföldi élőhelyeket;

    Fogjanak össze a demokratikus multilaterális folyamatok (pl. a Párizsi Megállapodás) megerősítése érdekében, építsék újra az együttműködésbe és párbeszédbe vetett bizalmat, egyesítve az emberiséget, Északot és Delet, a bolygó jól-léte érdekében.

     

    Ez a dokumentum 
    Afrika, Ázsia, Közép- és Dél-Amerika egyházai együttes tanácskozásának eredménye, 
    amely a remény földrészén rendezendő UN FCCC COP30-ra készülőben, 
    a Szentlélek megvilágosítását kérve, 
    az egyetemes Egyház küldetésével összhangban és egységben született 
    2025 június 25-én. 

    A teljes dokumentum megtalálható angol nyelven: https://iglesiasymineria.org/wp-content/uploads/2025/07/ENG_The-Churches-Global-South-on-ocassion-of-COP30-1.pdf

    Fordította angolból Zlinszky János, PPKE TVKI

  • Közös otthonunkért - Nobilis Márió megemlékezése Ferenc pápáról

    Tíz esztendeje, 2015-ben jelent meg Ferenc pápa Laudato si’ kezdetű enciklikája „a közös otthon gondozásáról”. Sokan sokféle módon feltették a kérdést: milyen mérlegét vonhatjuk meg ennek a tíz esztendőnek?
    Hatott-e a pápai felhívás, az erős és korábban példa nélküli egyházi kiállás a világnak ezzel az aggasztó gondjával és teendőjével kapcsolatban? Volt-e eredménye, vagy azt kell mondanunk, pusztába kiáltó szó maradt?
    Elérte-e a célját Ferenc pápa? Erre a mérlegkészítésre nyilván szükség van, és sokan készültek is rá az évforduló közeledtével. Még erősebbé vált azonban az erre való meghívás most, hogy Ferenc pápa már átlépett a teremtett „közös otthonból” a még teljesebb értelemben „Közös Otthonba”, az atyai házba.

    Fundación Santo Domingo

  • Elhunyt Ferenc pápa - A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtóközleménye

    Ferenc pápa 2025. április 21-én, a Vatikánban visszaadta lelkét a teremtő Istennek. Az alábbiakban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtóközleményét olvashatják.

    A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai megrendülten értesültek arról, hogy Ferenc pápa földi útját befejezve hazatért a Mennyei Atya Házába.

    A Gondviselő Isten iránt érzett hálatelt szívvel gondolunk személyére és szolgálatára. Jorge Mario Bergoglio, Ferenc pápa egész élete tanúságtétel volt mindannyiunk számára. Személyes példát mutatott különösen is a szegények, elesettek, rászorulók iránti szeretetről. Hálával emlékezünk a világ magyarságához, illetve Magyarországhoz fűződő különleges kapcsolatára, amelyről hazánkban tett utazásain túl is számos egyéb gesztuson keresztül biztosított bennünket.

    Kérünk minden jószándékú embert, hogy imáiban emlékezzen meg Ferenc pápáról, továbbá buzdítjuk testvéreinket, hogy imádkozzunk Egyházunkért.

    Forrás: MKPK sajtószolgálat

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Húsvét vasárnapja

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogatta tagtársunk, Bánki-Miklós Bernadett.

    „Valóban azt tapasztalom, hogy Isten nem személyválogató, ellenkezőleg, kedves előtte bármelyik nép fia, aki féli őt és igazságot cselekszik” ApCsel 10,34-35

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Virágvasárnap

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogatta tagtársunk, Bánki-Miklós Bernadett.

    „Az Úristen megnyitotta fülemet, én pedig nem ellenkeztem, nem hátráltam meg” Iz 50,5

     

    „Ti, akik félitek az Urat, dicsérjétek Őt, mert Ő nem veti meg és nem nézi le a szegény nyomorúságát, nem fordítja el tőle tekintetét és meghallgatja, amikor hozzá kiált” Zsolt 21,24-25

     

    „kiüresítette önmagát, szolgai alakot vett fel és hasonló lett az emberekhez, külsejét tekintve úgy jelent meg, mint egy ember” Fil 2,7

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Nagyböjt 5. vasárnapja

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogatta tagtársunk, Bánki-Miklós Bernadett.

    Így szól az Úr:

    Ne gondoljatok a régi dolgokra és az elmúltakra ne figyeljetek!

    Íme, én újat cselekszem, most sarjad, talán nem tudjátok?” Iz 43,16.18-19

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Nagyböjt 4. vasárnapja

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogatta tagtársunk, Bánki-Miklós Bernadett.

    „Ha azt állítjuk, hogy nincs bűnünk, önmagunkat csaljuk meg és az igazság nincs bennünk. Ha megvalljuk bűneinket, ő hűséges és igazságos, megbocsátja bűneinket és megtisztít minden gonoszságtól.
    Ha azt állítjuk, hogy nem vétkeztünk, hazuggá tesszük őt és tanítása nincs bennünk.
    Ha valaki vétkezett, van szószólónk az Atyánál: Jézus Krisztus, az Igaz.”  1Jn 1,8-2,1

    „Mivel a piac gyakran kényszeres fogyasztói mechanizmust indít be a termékei eladására, az emberek végül elmerülnek a vásárlás és a felesleges kiadások örvényében.” LS 203
    „Minél üresebb valakinek a szíve, annál nagyobb szüksége van arra, hogy tárgyakat vásároljon, birtokoljon és fogyasszon… A fogyasztói életmódhoz való megszállott ragaszkodás csak erőszakhoz és egymás elutasításához vezet.” LS 204
    „Nincs minden veszve – mert az emberek képesek felemelkedni, újra a jót választani és megújulni is, minden rájuk erőltetett korlátozás ellenére” LS 205
    „Amikor képesek vagyunk legyőzni az individualizmust, a csak önmagunkra koncentrálást, kialakíthatunk egy ténylegesen alternatív életstílust” LS 208

    Mit tegyünk hát, testvérek?
     
    „Nem szabad azt gondolnunk, hogy ezek az erőfeszítések nem változtatják meg a világot. Az ilyen tettek valami olyan jót terjesztenek a társadalomban, amely mindig több gyümölcsöt terem annál, mint amennyit észlelhetünk, mert olyan jót hoznak létre e földön, amely mindig – ha olykor láthatatlanul is – igyekszik tovaterjedni. Továbbá az ilyesfajta magatartásformák kialakítása visszaadja saját méltóságunk érzését, nagyobb egzisztenciális mélységhez vezet, és lehetővé teszi annak megtapasztalását, hogy van értelme vándorlásunknak e világon.”  LS 212

    Irgalmas Istenünk, ismerjük gyengeségeinket.
    Add meg nekünk, akik a te erődben bízunk, hogy segítségednek mindig örvendhessünk.
     

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Nagyböjt 3. vasárnapja

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogattuk.

    „Ne közelíts ide! Oldd le lábadról a sarudat, mert a hely, amelyen állsz, szent föld!
    Én vagyok atyáid Istene, Ábrahám Istene, Izsák Istene és Jákob Istene…
    Én vagyok az, Aki vagyok…
    Ez az én nevem mindörökké, és ez az én emlékezetem nemzedékről nemzedékre” (Kiv 3,5-6.14-15)

  • Elmélkedések a Remény évének nagyböjtjén - Nagyböjt 2. vasárnapja

    A 2025. év különleges kegyelmeket hordoz Isten népe és a teremtett világ védelmére elkötelezettek számára. 
    Az idei szentévben a remény isteni erénye és ajándéka kerül figyelmünk középpontjába, magunkat a „remény zarándokainak” felismerve járhatjuk utunkat – a nagyböjt és a húsvéti ünnepek idején is. 
    800. évfordulóját ünnepeljük Assisi Szent Ferenc csodálatos költeménye, a Naphimnusz megszületésének, melyben az Úristen által teremtett világ ajándékait tárja elénk.
    Ferenc pápa 10 évvel ezelőtt tette meg sürgető felhívását „közös otthonunk gondozására” a Laudato Si enciklika kiadásával „minden jóakaratú ember számára”.
    Nagyböjti elmélkedéseink ezekből az ünnepi alkalmakból is forrásoznak; a könyörgéseket a magyar bencés kongregáció zsolozsmáskönyvéből válogattuk.

    „Az Úr az én fényem…
    Rólad mondja a szívem: "téged keres a tekintetem" - A te arcodat keresem, Uram. Mutasd meg nekem Uram utadat, és vezess engem a helyes ösvényre” (Zsolt 26,7-8.11)

    „Alapelveink rossz értelmezése időnként arra késztetett minket, hogy igazoljuk a természettel való rossz bánásmódot, az ember zsarnoki uralmát a teremtés felett, vagy a háborúkat, az igazságtalanságot és az erőszakot” (LS 200)

Oldalak