Ez a gazdaság öl. Ez a gazdaság kirekeszt. Ez a gazdaság elpusztítja a földanyát.
Ferenc pápa beszéde a Népi Mozgalmak Világtalálkozóján, Santa Cruz de la Sierra, Bolívia, 2015. július 9.
Ez a gazdaság öl. Ez a gazdaság kirekeszt. Ez a gazdaság elpusztítja a földanyát.
Ferenc pápa beszéde a Népi Mozgalmak Világtalálkozóján, Santa Cruz de la Sierra, Bolívia, 2015. július 9.
„Se ízed nincs, se színed, se zamatod, nem lehet
meghatározni téged, megízlelnek, anélkül hogy megismernének.
Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy.”
(Antoine de Saint Exupéry)
Kitűnő adást hallhattunk a Mária Rádióban december 6-án Sipka Júlia szerkesztésében a vízről. Ennek a mostani beszélgetésnek az idei Budapesti Víz Világtalálkozó adott különös jelentőséget. Ifj. Dr. Zlinszky János, a Világtalálkozó egyik szervezője, Leidinger Dániel, geográfus, pomázi gazdálkodó, Balogh Péter gazdálkodó geográfus, valamint Egyesületünk részéről Nemes Csaba és Rohály Gábor beszélgetett parázslóan a témáról.
A műsorban elhangzik Ernst Goetsch neve, aki Latin-Amerikában agrárerdészeti talaj- és környezethelyreállító munkát végez olyan nagy kiterjedésű degradálódott földterületeken, amelyeket már elpusztított a monokultúrás agrárgazdaság és a vízzel való jövőt felélő bánásmód. Ők ezeken a már-már halottnak tűnő területeken teremtenek a produktív és változatos agrár-erdészeti környezetet az Agenda Goetsch projekt keretében. Ahogy Goetsch úr fogalmaz: ”Olyan környezetvédelmi területeket hozunk létre, amelyek az embert befogadják, ahelyett, hogy azt kizárnák.” Érdemes megnézni a róla és a munkatársairól szóló beharangozó filmet. (A magyar felirat bekapcsolható.)
Ezzel a témával már sokat foglalkoztunk. Konkrét műsorunk is volt korábban ugyanitt erről 2013. július 19-én „Nézd, itt az (ár)víz!” címmel, amikor Dr. Molnár Géza, a Fenntartható Fejlődés és Erőforrások Kutatócsoport kutatója beszélt a stúdióban a vízről. Akkor kapcsoltuk dr. Jánossy Lászlót az akkor még működő Nemzeti Környezetügyi Intézet főosztályvezetőjét, Dr. Nováky Bélát a Szent István Egyetem egyetemi docensét, Kajner Pétert a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület elnökét és Ungvári Gábort Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont kutatóját. Az egyik legjobb teremtésvédelmi adásunk volt.
De ott volt 2013. szeptember 13-án „Ősszel ellep minket a víz” címmel szerkesztett műsorunk, amikor szintén ifj. Dr. Zlinszky Jánost hallgattuk meg az első „Budapesti Víz Világtalálkozó” tartalmáról, fontosságáról.
Sőt, 2013-ban Teremtés hete is erről szólt „Nézd, itt a víz!” címmel, amelynek segédanyagát ehelyütt is ajánljuk hallgatóinknak, olvasóinknak.
A műsort Rohály Gábor szavai zárták. Gábor a víz éltető szerepe mellett felhívta a figyelmet a víz közösségteremtő kapocs szerepére, amely el is választ, de egyszersmind össze is köt közösségeket. A vízre tekintő szemléletünk formálásban mi, akik nem államelnökként veszünk részt egy ilyen nemzetközi víz konferencián, vagyis azt gondolhatnánk, hogy kevés lehet a szerepünk a világ ez irányú jobbításában, fontos, hogy észrevegyük a vízzel való körültekintő bánásmódban rejlő lehetőségeket. Egy felmérés szerint a háztartási vízfogyasztásunk csak nagyon kis része (kb. 130 liter víz) az életmódunk által felemésztett víznek. A felmérés szerint ennél nagyobb rész (kb. 160 liter víz) szükséges a különböző használati tárgyaink legyártásához. Ez már a nem látható vízfelhasználásunk része. De a legtöbb vizet az életmódunk kiszolgálásában az élelmiszer-előállítás jelent. Ennek a legjelentősebb a hatása a víz felhasználására és ennek mérsékléséhez még csak nagy beruházásra sincs szükség, de megváltoztatásával nagyságrendet tudunk változtatni a vízfelhasználásunkon.
A témával sokat fogunk még foglalkozni.
A mostani műsor itt újrahallgatható.