Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka Velencei Közös Nyilatkozatából, 2002. június 10.
Tisztelet, felelősség és kapcsolat – ezt a három témát emelte ki Ferenc pápa üzenetében, amelyet a Rio de Janeiro-ban július 13-án megkezdődött tanácskozásra küldött. Az ülésen felszólal Peter Turkson bíboros, az Átfogó emberi fejlődés szolgálatáért létrehozott vatikáni dikasztérium prefektusa. A dokumentumban Ferenc pápa újabb sürgős felhívást intéz a kormányokhoz, hogy foglalkozzanak a környezetvédelemmel és ne maradjanak tétlenek a levegő- és vízszennyezés láttán.
Arra van szükség, hogy aktív felelősséget vállaljunk mindenki java érdekében
A teremtett világ tiszteletben tartása egyik alapvető feladatunk – nyomatékosítja a Szentatya üzenetében utalva a Laudato si’ kezdetű enciklikájára. Nem állhatunk karba tett kézzel, amikor látjuk a levegő minőségének súlyos romlását vagy a nem megfelelően kezelt hulladéktermelés növekedését. Ezek a helyzetek a teremtett világ felelőtlen manipulálásának következményei és arra van szükség, hogy aktív felelősséget vállaljunk mindenki java érdekében. Sajnos azonban közönyttapasztalunk közös otthonunk iránt. Ez a passzivitás a felelősségérzet elvesztéséről tanúskodik, ezért a kormányoknak sürgősen ösztönző kezdeményezéseket kell indítaniuk a felelős cselekvési módokra, hogy tiszteletben tartsuk a környezetet, amelyben élünk.
A teremtett világ tiszteletben tartása egy kötelezettség a jövő nemzedékei felé is
A pápa üzenetében kiemeli, hogy a teremtett világ tiszteletben tartása kötelezettség a jövő nemzedékei felé is. A környezet védelmét meg kell tanítani nekik és át kell adni ezt a tudatosságot, valamint hangsúlyt kell fektetni a víz fontosságára, amelyhez a hozzáférés alapvető jog, amit mindenkinek biztosítani kell.
A kapcsolatok fontossága a nagyvárosokban
Ferenc pápa továbbá rámutat a kapcsolatok fontosságára a nagyvárosokban, amelyek egyre nehezebbé válnak. Előfordul, hogy a társadalom magába zárkózik és bizalmatlanságban él, hiányoznak a gyökerek és elszigetelődés alakul ki, amely szegénységhez vezet. Ezért Ferenc pápa felhívásában figyelmeztet: szükség van a közös erőfeszítésre politikai, nevelési és vallási szinten, hogy olyan emberi kapcsolatokat teremtsünk, amelyek lerombolják azokat a falakat, amelyek peremre szorítják az embereket.
(sv)