Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka Velencei Közös Nyilatkozatából, 2002. június 10.
Folyik a klímacsúcs Koppenhágában, s egyre világosabb, hogy a környezetünknél is nagyobb a tét. A globális környezeti válság gyakorlatilag minden mai problémánk lényegét érinti, ideértve azt is, hogy olyan világgazdasági modell megalkotására lenne szükségünk, aminek a közjó az alapja. Közvetlen köze van biztonsági kérdésekhez, a politikai és gazdasági életet destabilizáló, egyre veszélyesebb etnikai és nemzetközi konfliktusokhoz, a migráló és otthonuktól megfosztott tömegekhez, a szegénység és a társadalmi egyenlőtlenség növekvő mértékéhez, a víz-, energia- és élelmiszerhiányhoz.
Mára hiteltelenné vált minden kifogás és ürügy, amelyre hivatkozva a környezet ügyét halogattuk, akárcsak az az érv, hogy más, fontosabb problémáink vannak. Ha ezt az ügyet elbukjuk, elbukunk minden mást is.
A bolygó megmentése olyan feladat, amiben a kormányoknak, az üzleti, a tudományos és a civil társadalomnak egyaránt részt kell vennie, hiszen mindannyiuknak megvan a maga szerepe ebben a nemes ügyben. A felelősség leginkább ugyanakkor a kormányoké és a hozzájuk tartozó intézményeké. A kormányok vezethetnek be olyan szigorú normákat és szabványokat, amelyek nélkül nem küzdhetünk a klímaváltozás ellen. Csak az állam tudja biztosítani azokat az erőforrásokat és ösztönzőket, amikre a legfejlettebb technológiák bevezetésére szükség van. Csak az állam tudja segíteni azokat, akik a legkiszolgáltatottabbak a klímaváltozásnak. A koppenhágai csúcs célja, hogy új szakaszt nyisson a klímaváltozás elleni nemzetközi együttműködésben. Csak rajtuk múlik, hogy erős és meggyőző, vagy éppen erőtlen lesz a kezdet.
A klímaváltozásra vonatkozó legújabb tudományos eredmények rendkívül ijesztőek: tényleg vészhelyzet van. A tudomány és a politika közti szakadék mégis tovább szélesedik, ahogyan a tárgyalások és a probléma súlyossága közti szakadék is. A tudományos álláspont szerint el kellene érnünk, hogy a globális hőmérséklet-emelkedés ne legyen több 1-2 foknál. A júliusi, olaszországi G-8 találkozón ezzel a nézettel azonosultak a politikusok. Tudnunk kell, hogy ennyi hőmérséklet-emelkedés is jelentős pusztulással járhat, eltűnhet például a korallzátonyok többsége az egész világon. A koppenhágai megbeszélésekben érintett tárgyalók politikai kompromisszumai ugyanakkor gyakorlatilag biztossá teszik, hogy a hőmérséklet-emelkedés legalább 4 foknyi legyen - ami bőven a katasztrofális veszély sávjában van.
Forrás: Komment.hu