Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
Nincs túl késő. Isten világának hihetetlen gyógyító ereje van.
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka Velencei Közös Nyilatkozatából, 2002. június 10.
"Ökológiai megtérésre van tehát szükségük, amely azt jelenti: engedik, hogy Jézussal való találkozásuk minden következménye megjelenjen az őket körülvevő világhoz fűződő kapcsolataikban. Annak a hivatásnak a megélése, hogy védelmezői legyünk Isten művének, lényegi része az erényes életnek, nem valami szabadon választható feladat s nem is a keresztény tapasztalat másodlagos szempontja." (Ferenc pápa, LS 216.)
Az ökológiai megtéréshez közösségeink támogatása megerősítő. Egyesületünk ingyenes, komplex teremtésvédelmi foglalkozásokkal szeretne segíteni, hogy ez a támogató légkör minél több helyen létrejöhessen. Plébániai, közösségi összejöveteleken megvalósítható programjainkkal a környezeti problémákra, azok okaira és következményeire, az egyéni valamint a közösségi megoldási és cselekvési lehetőségekre segítünk ráirányítani a testvérek figyelmét. Gondolatébresztő, reflektív, tettekre inspiráló módon szeretnénk megmutatni, hogy a dolgokon lehet változtatni” LS 13.
2023-ban foglalkozásaink elsősorban a hulladékmegelőzés és a körforgásos gazdaság témája köré szerveződnek (pl. kukavizsgálat, ökoszimulációs játék, előadás és beszélgetés a Laudato si'-ről, ruhacserék tudatos szemléletformálásának segítése, tudatos vásárlás, hulladékmentes zarándoklat, teremtésvédelmi lelkiösvény). Ezzel a mindenki számára szemmel látható és kézzel fogható témával igyekszünk a rendszerszintű szemléletformálást segíteni, a hétköznapokban és közösségeinkben is megvalósítható cselekvési lehetőségeket megismertetni, szembeszállni a selejtezés kultúrájával, amelynek felelősségére Ferenc pápa is újra és újra is felhívja a figyelmünket. A hétköznapi környezetvédelmi alapelvek mellett hangsúlyt fektetünk a teremtett világ iránti, hitünkből fakadó felelősségünk felismertetésére, a lelkiségi szempontokra is, melyek erősítik kapcsolódásunkat a Teremtővel, így szilárdabbá és bensőbbé teszik motivációinkat a változtatásra, egybefonódva Krisztus-követésünk alapvető irányával.
Foglalkozásvezetőink tapasztaltak a szemléletformálásban, környezeti nevelésben.
A foglalkozások költségeit jelenleg pályázati támogatásból finanszírozzuk. Ugyanakkor munkánk hosszútávú fenntartásához Egyesületünk szívesen fogad önkéntes adományt.
Egyszeri szemléletformáló programok mellett igény esetén szívesen közreműködünk a helyi közösség teremtésvédelmi aktivitásának kialakításában tanácsadó, mentoráló beszélgetésekkel. (Pl. hogyan érdemes nekiállni a plébániai rendezvények hulladékcsökkentésének, közösségi komposztáló kialakításának, milyen szemléletformáló programokat érdemes még szervezni, hogyan vonható be a teljes közösség?)
Hulladékpiramis: Rövid interaktív előadás és ezt követő bevonó, gondolatindító beszélgetés a hulladékmegelőzés és -kezelés különböző szintjeiről, arról, hogyan előzhetjük meg a szemét keletkezését egyszerűen egyéni tudatossággal és közösségi megoldások segítségével. Felső tagozatos és középiskolás korosztálynak ajánljuk.
Csak komposzt? Interaktív szemléletformáló foglalkozás arról, hogy a komposztálás valójában komplex teremtésvédelmi cselekedet. Akkor igazán hatékony, ha van lehetőség vagy szándék komposztálásra, amelynek megvalósításában szívesen segítünk. Egyébként bármely olvasni tudó korosztályra adaptálható.
Kukavizsgálat: Mi van a szemetesünkben és hova való lenne? Játékos foglalkozás elsősorban alsó tagozatosoknak a szelektív hulladékgyűjtésről a megszokott 3 kukán túl.
Teremtésvédelmi lelkiösvény: a 2022. évi teremtés hete tematikája alapján interaktív módon veszi végig, hogyan tudunk Isten szándéka szerint kapcsolódni különféle teremtménytársainkoz. A lelki ösvényt felső tagozatos és középiskolás korosztálynak ajánljuk, de a tematika alapján alsósoknak is kidolgoztunk egy 45 perces foglalkozást.
A Laudato si’ enciklika dióhéjban: Beszélgetés és rövid ismeretátadás a Laudato si’-ről. Hogyan illeszkedik az egyház társadalmi tanításába, hogyan viszonyul a zöld mozgalom elképzeléseihez és mik a pápai körlevél következményei mindennapi életünkre vonatkoztatva? Ha van szándék az enciklika közösségi életre keltésére, akkor az ismeretátadós foglalkozás után egy mentorált közös ötletelésre is hívjuk a résztvevőket. Gimnazistáknak vagy akár érdeklődő tanároknak, tantestületeknek is ajánljuk.
Hulladékmentes zarándoklat: A Laudato si’ megélésének egyik legszebb formája, ha az enciklika elveit egyházi rendezvényeinken rögtön át is ültetjük a gyakorlatba. Mentorfoglalkozásunkban bemutatjuk, mire van szükség technikai szinten egy hulladékmentes zarándoklathoz, és azt is, hogyan tudjuk közösségünkben ezt ténylegesen is megvalósítani.
Ökoszimulációs játék: vezetett csoportos szimulációs játék, mely játékosan, tapasztalati úton mutat rá egy-egy teremtésvédelmileg is fontos jelenségre, pl. átbillenés, késleltetett visszacsatolás, stb. Elsősorban középiskolásoknak, tantestületeknek ajánljuk.
Arról és úgy, amiről és ahogy az a közösségnek a leghasznosabb: frontálisan vagy interaktívan, teológiai vagy gyakorlati fókusszal, hosszan vagy röviden, játékosan vagy tudományosan - teremtésvédelem igény szerint.
Kiadványok, pár perces kvízek, feladatok kicsiknek és nagyoknak, ökolábnyom-mérés, rövid személyes beszélgetés - mindez egy asztalra sűrítve.
----------------------------------------------
Letölthető rövid tájékoztató (a képre kattintva külön ablakban nyílik):
-----------------------------------------------------------------------------
A foglalkozások a Zöld Út Konzorcium KEHOP-3.1.5-21-2021-00003 sz. “Szemléletformálás, oktatás, tudatosítás” elnevezésű projektje részeként a Széchenyi 2020 program keretében az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósulhatnak meg.