Születésünk ebbe a világba állított be minket, újjászületésünk pedig az eljövendőbe.
Nagy Szent Leó pápa karácsonyi beszédéből (Kr. u. 440–461 között)
Születésünk ebbe a világba állított be minket, újjászületésünk pedig az eljövendőbe.
Nagy Szent Leó pápa karácsonyi beszédéből (Kr. u. 440–461 között)
Június 20 és 22 között kerül megrendezésre Rio, de Janieróban az ENSZ Konferenciája a fenntartható fejlődésről. Egy olyan találkozó lesz, amelyet nagy figyelemmel kísérnek az összes környezetvédő szervezetek. Talán utolsó alkalom, hogy változás legyen azután, hogy állam- és kormányfők húsz évvel ezelőtti ígéreteiket teljességgel elárulták. (Aiolus News)
Ezzel kapcsolatban a közelmúltban Rómában előadást tartott Achim Steiner az ENSZ főtitkár helyettese, a világszervezet környezetvédelmi programjának felelőse. Steiner sorra vette azokat a kérdéseket, amelyeket Rióban meg kell vitatni.
„2050-ig a világ GDP-jének 2 %-át, kb 1 300 milliárd dollárt be kell ruházni a globális gazdaság 10 kulcs szektorába (energia, vízgazdálkodás, halászat, erdők, hulladék feldolgozás, mobilitás, mezőgazdaság) Ez elegendő lenne, hogy kijussunk a gazdasági és környezeti válságból és elinduljunk egy zöld gazdaság kialakításának irányába. A múlt gazdasági modellje jól működött sok éven át, de megbukott. Van egy tapasztalati és tudományos szempontból egy védhetetlen modell” – mondta a főtitkárhelyettes.
Steiner szerint a változtatást a természettel kell kezdeni, amely a gazdaság egy tényezője, nem pedig „egy bőségszaru, ami soha nem fogy el” Példaként elmondta, hogy milliárdokat fektetünk be a CO2 felfogására és raktározására, anélkül hogy megértenénk, hogy sokkal jobb természetes raktárak az erdők, a talaj és az óceánok. A Riói konferencia az utolsó lehetőség lesz, a világ kormányzati hibáinak kijavítására a környezetet illetően.. „ A nagy gazdaságok már nem meghatározó tényezők. Létre kell hozni, egy környezeti kormányzatot, tekintélyes és erős struktúrával. Még hibás pályán vagyunk ahol cselekvési képességünket meghaladta Planétánk hanyatlásának és eróziójának üteme”- fejtegette Steiner
Ugyanezekben a napokban Londonban ülésezett 3000 tudós, akik a globális változások kutatási programjával foglalkoztak s az alábbi felhívást hozták nyilvánosságra:”Annak az emberi tevékenységnek a természeti rendszerekre gyakorolt felgyorsuló hatásaival nézünk szembe, amellyel kapcsolatban, ha nem cselekszünk gyorsan, kockáztatjuk annak a küszöbnek az elérését, ahonnan nincs visszatérés. Ha elveszítjük ezt az alkalmat, a jelenlegi és a jövőbeni következmények drámaivá válhatnak”- riadóztat a felhívás.
Egy sor folyamat, mint például az erdők kipusztulása, felgyorsulóban van .Minden évben 13 millió hektár tűnik el, ami megfelel Görögország területének. A termőtalaj is, a termőképességét tekintve hanyatlik, az elmúlt negyed században a globális földterület 24%-án vált érezhetővé. Egy sor folyamat, mint például az erdők kipusztulása, felgyorsulóban van .Minden évben 13 millió hektár tűnik el, ami megfelel Görögország területének. A termőtalaj is, a termőképességét tekintve hanyatlik, az elmúlt negyed században a globális földterület 24%-án vált érezhetővé. A talaj eróziójának üteme, a hagyományos és intenzív művelés következtében kb.100 –szorosan haladja meg azt az ütemet, amellyel a természet képes azt újra helyreállítani. A tudósok arra is felhívják a figyelmet, hogy a klímaváltozások, nevezetesen „az üvegházhatások tovább növekednek, és a túlmelegedés 2 fokos küszöbe felé tolják Földünket, ami fölött a környezeti változások visszafordíthatatlanná válhatnak.”
Forrás: energiacentrum / Aiolus News