A Pápai Akadémia kancellárja, Marcelo Sánchez Sorondo prelátus a Vatikáni Rádiónak nyilatkozott Ferenc pápa legújabb enciklikájáról, amelyet a teremtett világ védelméről és az éghajlatváltozásról írt, és amely várhatóan május végén, június elején jelenik meg.
Marcel Sánchez Sorondo prelátus, argentin püspök, a Pápai Tudományos Akadémia rektora elmondta: Ferenc pápa ma reggel közölte, hogy elkészült az enciklika, zajlik a fordítása, és valószínűleg május végére, június elejére fejeződik be.
A Vatikáni Rádió megemlítette, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár háláját fejezte ki a pápának az enciklikáért.
Mint Marcel Sánchez Sorondo megjegyezte: „Természetesen nagyon örült neki. A Pápai Tudományos Akadémián megrendezett környezetvédelmi konferencia is az enciklikát támogatandó jött létre, olyan tudományos szempontokat megvizsgálva, amelyek természetesen az enciklikában nem szerepelhetnek, mivel az lelkipásztori nézőpontból íródott.
Tehát két szempont van: az egyik, amelyik a Bibliából jön, vagyis hogy az ember őrzője a természetnek abban az értelemben, hogy a teremtett világot fenntartható módon kell fejlesztenie – mai szóhasználattal élve. Ez társadalmi bevonást jelent, olyan mezőgazdaságot, amelyik az emberek valós táplálkozási igényeire válaszol, és még sok minden mást.
Tehát egyrészt ott van az ember, aki fenntartható módon őrzi a teremtett világot. Másfelől pedig a Föld helyzete – nem teremtést mondok, mert abba mi nem avatkozhatunk be –, amelyet alapvetően a természeti és társadalmi törvények szabnak meg. Mi tehát úgy gondoljuk, hogy az enciklika ezt a két témát fogja érinteni.”
A Vatikáni Rádió munkatársa utalt rá, hogy Ban Ki Mun úgy fogalmazott: tudomány és vallás szövetségesei egymásnak.
„Igen, persze, ahogy Ban Ki Mun mondta, és ahogy a pápák is megfogalmazzák szinte valamennyi enciklikában a hit és a ráció viszonyát – szögezte le a prelátus. – Ha ugyanis nincs ráció, nem lehet érvelni, gondolkodni sem. A hitet fogalmak szerint rendszerezzük, tehát hit és értelem kezdettől fogva együtt járnak. Ebben az esetben az értelem talán inkább tudományos, semmint filozófiai jellegű, de mindenképpen jelen van.”
Magyar Kurír