Havi hírösszefoglaló - 2018. június 1.

Nyomtatóbarát változat

Teremtésvédelmi kalendárium – Harminc éve változatlan

A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesülettel együttműködésben „teremtésvédelmi kalendáriummal” jelentkezünk, kéthetente azonos időben. Mai összeállításunkból az is kiderül, hogy hazánkban tavaly nőtt-e vagy csökkent a légszennyezettség mértéke.

Megint átléptünk egy határt, ahonnan visszatérni nagyon sok időbe kerülhet. Átlépte a Föld légköri szén-dioxid-koncentrációja a 410 ppm-t (részecske a millióhoz). Eddigi tudásunk szerint az ember civilizált történelme során még nem volt ekkora a Föld légköri szén-dioxid-koncentrációja.

Az USA-béli NOAA (Nemzeti Óceáni és Légköri ügyek Hatósága) által a világon először, 1958-ban üzembe helyezett, a háttérszennyezettséget (szén-dioxidot) mérő állomás 2018. májusi jelentése az időszakos természetes változékonyságtól letisztított, átlagos szén-dioxid-szintről adott tudósítást. A szén-dioxid évtizedeken keresztül a légkörben marad, és így felhalmozódik, ezért a 400 ppm szint alá csökkenéshez csakis az egész világra kiterjedő, robosztus eredményeket adó, a szennyező anyag kibocsátását csökkentő intézkedésekre lenne szükség. 1958 óta, azaz mindössze hatvan év alatt kis híján 100 ppm-t, azaz több mint 30%-kal nőtt a légkör átlagos szén-dioxid-szintje.

Tudjuk, hogy mit kellene tenni, de mégsem úgy cselekszünk. Az elmúlt harminc évben számos nemzetközi megállapodás rendelkezik arról, hogy miért és hogyan kellene csökkenteni a kibocsátásokat. A legutóbbi, a párizsi klímaegyezmény is erős célokat tűzött ki arra nézve, hogy 2030-ra és azon túl milyen arányban kellene csökkenteni a kibocsátásokat.

Nagymarosi Ifjúsági Találkozó 2018.

A 2018. május 12-én tartott Nagymarosi Ifjúsági Találkozó mottója "Örüljetek az Úrban szüntelenül" (Fil. 4,4) volt. A rendezvényen a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület standdal képviseltette magát. Önkénteseink játékos feladattal készültek a Találkozó főtémájához és a teremtésvédelemhez  kapcsolódóan. Az érdeklődőket egy "örömplakát" készítésére invitáltuk, hogy a teremtett világban átélt örömeiket osszák meg néhány papírra vetett szóval, mondattal, vagy rajzzal és ezt tűzzék ki egy általunk felállított táblára.
A végeredmény magáért beszél. Hálásak lehetünk Istennek, hogy annyi öröm van, amit megosztottak velünk az érdeklődők, hogy szinte kevésnek bizonyult a tábla. A játékban résztvevőknek magbonbon ajándékkal készültek önkénteseink.
 

Teremtésvédelmi műsor 2018. április

Dátum: 
2018. április 5. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor - Víz világnapja - 2018. március 22.

Dátum: 
2018. március 22. csütörtök - 16:50
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2018. március

Dátum: 
2018. március 8. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2018. február

Dátum: 
2018. február 8. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2018. január

Dátum: 
2018. január 11. csütörtök (Egész nap)
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. december

Dátum: 
2017. december 14. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. november

Dátum: 
2017. november 16. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. október

Dátum: 
2017. október 19. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. szeptember

Dátum: 
2017. szeptember 21. csütörtök - 20:16
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. augusztus

Dátum: 
2017. augusztus 24. csütörtök - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. július

Dátum: 
2017. július 18. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. május

Dátum: 
2017. május 23. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. április

Dátum: 
2017. április 25. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. március

Dátum: 
2017. március 28. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. február

Dátum: 
2017. február 28. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2017. január

Dátum: 
2017. január 3. kedd (Egész nap)
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2016. november

Dátum: 
2016. november 8. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

Teremtésvédelmi műsor 2016. október

Dátum: 
2016. október 11. kedd - 18:00
Helyszín: 
Mária Rádió

A teremtett világért való felelősségünk – áprilisi Szabadegyetem a Magtárban

Az áprilisi szabadegyetem előadói ismét új szempontból vizsgálták a felelősség kérdését, most a teremtett világról, azaz a környezeti felelősség fontosságára világítottak rá.

Április 25-én este hat órakor ismét Szabadegyetemi előadáson vehettek részt az érdeklődők a Magtár látogatóközpontban. A társadalmi és a környezeti felelősség kapcsán Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Környezetjogi tanszékének oktatója a pápai tanításokat idézte. „XVI. Benedek pápa 2002-es Caritas In Veritate enciklikája kimondja: az egyház felelősséget visel a teremtésért, és ezt a felelősséget nyilvánosan is érvényre kell juttatnia. Ha pedig ezt teszi, nem csak a földet, a vizet, a levegőt kell védelmeznie, hanem az embert is saját önpusztítása ellen.” Fóris Ferenc kertészmérnök, marketing szakmérnök az egyéni felelősséget részletezte a környezet kapcsán. „Az egyéni javakért folytatott küzdelem a közös tulajdon megcsonkításával jár.” Udvardy György megyéspüspök a krisztusi tanítás alapján az ember óvó viselkedésére figyelmeztetett. „Tíz éve adta ki a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia azt a körlevelet, amelyben szerepel, hogy a teremtett világ jövője az ember jövője. A védelemhez, a változáshoz az ember cselekedete kell, megtérésre és radikalitásra van szükség.”

Tovább a teljes cikkre (Videó és hanganyag)

Teremtésvédelmi kalendárium – Pünkösdi rózsák áldozócsütörtökön?

A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesülettel együttműködésben „teremtésvédelmi kalendáriummal” jelentkezünk, kéthetente azonos időben. A pünkösdi rózsa nem várja meg a pünkösdöt és a hagyományos ballagási virágok is lecserélődtek. Ma e változások mélyebb hatásait vesszük számba.

„A kertek megtelnek bazsarózsákkal, s egyszerre olyan súlyos és meleg lesz a világ, mintha megtelt volna egy érzés súlyával; dadogva beszél, mint mindenki, aki ittas egy érzéstől. Ez már nem a szerelem, nem is a nyelvelő és kacér tavasz; ez már az élet, súlyával, illatával, végzetével.” (Márai Sándor)

A májusi kertből a „valódi” pünkösdi rózsa (Paeonia officinalis) nem hiányozhat! A virágzás csak néhány napig tart, a vázában is hamar lehullanak róla a szirmok, de a csodálatos szín, a rengeteg szirommal ékes hatalmas virág évről évre elvarázsolja a szemlélőt, és visszahozza a régi pünkösdi ünnepek emlékét. Az idén viszont már jóval megelőzte a virág nyílása az ünnepet, hiszen már áldozócsütörtökön, Urunk mennybemenetelének emléknapján teljes virágzásban álltak! Pünkösdre már a pár héttel későbbi, illatos virágú, a távoli Keletről származó bazsarózsák fognak pompázni, pedig ezeknek a nép valamikor az úrnapi rózsa nevet adta…

Teremtésvédelmi kalendárium – Szélsőségek

A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesülettel együttműködésben „teremtésvédelmi kalendáriummal” jelentkezünk, kéthetente azonos időben. Idén április közepén gyakorlatilag nyár volt, tavaly ilyenkor tél. Miért jelentkeznek és mit jeleznek előre ezek a szélsőségek? Mai írásunk erről szól.

Nehezen jött el a tavasz, csikorgott. Úgy jött, hogy beköszöntött a tél. Március elsején Baranyában mérték a leghidegebbet, mínusz 24,6 Celsius-fokot. Olyan hideg volt, mint az emlékezetesen hideg 2017-es januárban, ami az elmúlt száz év tizedik leghidegebb januárja volt. De januárban ez normális, márciusban nem, még akkor sem, ha a kontinentális éghajlaton előfordulhat. Idén március elején extrém hideg volt, ugyanakkor április közepén szélsőségesen meleg. És emlékezzünk: tavaly április közepén (19–21-én), amikor virágzott már minden, hóval borított lett az ország kétharmada: behavazott virágzó fák és havas, elfoglalt gólyafészkek képei járták be a hazai médiát. Bizonyára sokan emlékeznek a 2013. március 15-én bekövetkezett rendkívüli havazásra is, ami az ország nyugati felét szinte teljesen megbénította.

Az idei márciusi extrém hidegben a hazai villamosenergia-rendszer terhelése elérte a 6835 megawattot (MW) a rendszerirányító MAVIR adatai alapján, amivel új történelmi rekord született a fogyasztásban – olvashattuk a cég honlapján. Azt írták, hogy az idei, február végi–március eleji rendkívül hideg időjárás miatt naponta mintegy 200–400 MW-tal nőttek a bruttó rendszerterhelési csúcsértékek, amivel megdőlt a tavaly január 11-én, illetve idén február 28-án mért 6780 MW-os rendszerterhelési történelmi rekord. Ezekben a napokban a 6835 MW mintegy 47 százalékát importból fedezték. Azaz nemcsak rendkívüli hideg volt, hanem rekord mennyiségű áramot is fogyasztottunk, amelynek majdnem a fele (ilyenkor jóval drágábban, mint máskor) külföldről származott. Abban ugyan szerencsénk volt, hogy nem jelentkezett többletigény a balkáni országokból, mert ott a jelentős esőzés következményeként feltöltődtek a villamos energiát szolgáltató víztározók.