Új felfogás és új kultúra szükséges, amely az ember teremtésben elfoglalt központi helyzetén alapul.
Új felfogás és új kultúra szükséges, amely az ember teremtésben elfoglalt központi helyzetén alapul.
II. János Pál pápa és I. Bartholomeiosz pátriárka Velencei Közös Nyilatkozatából, 2002. június 10.
A Magyar Kurir internetes hirportárral együttműködésben „teremtésvédelmi kalendáriummal” jelentkezünk, kéthetente azonos időben. A környezetünkben levő élőlényeknek akkor tehetjük a legjobbat, ha kicsit hátralépünk, teret adunk a természetnek. Szakértőnknek konkrét javaslatai is vannak, amiket felhasználhatunk a kertünkben.
Az idén a februárnak megint csak nem volt túl sok dolga a jéggel, a hóval. Igaz, az időjárás sokszor megtréfálja a tavaszváró embert, van, hogy a március lesz fagyosabb, mint a február, mintha megcserélték volna őket, de Zsuzsanna napján már a pacsirták is megszólalnak.
„Istenem, Uram, / Beh szépen / Fütyöl ez az én madaram!” Így kiáltott fel Pál gazda is Arany János A fülemile című versében, amikor meghallotta a vasárnap reggeli madáréneket a kertjében. Igaz, a fülemülék majd csak áprilisban érkeznek haza, mire a diófák is szépen kilombosodnak, de a sok kis velünk telelő madár már igencsak megtalálta a hangját. Ahol a kertekben egymásba ér a sok idős fa koronája, és a sűrű bokrok, tövises cserjék alatt megmaradt a zörgősre száradt avar, ott nagyon sok fajjal találkozhatunk.
Az őszapók mindig csapatostól járnak, megszállják a cinkegolyókat, aztán hamar továbbállnak, a széncinkék gyorsan elvisznek egy-egy napraforgómagot magukkal, és a közeli bokrokon törik fel, a meggyvágó pedig nyugodtan beleül az etetőbe, villámgyorsan nyitogatja a magvakat, és szórja a pelyvát maga körül. Utolsónak jön a lakoma végén a vörösbegy, és hálásan összeszedegeti a törmeléket, hiszen az ép magvakkal nem is boldogulna… Érdekes, hogy veréb már alig van a környéken, azok is inkább mezei verebek, de lassan kevesebben lesznek, mint a cinegék. A feketerigó pedig soha nem száll az etetőre, inkább az avarban vagy a komposztdombon keresgél fagymentes napokon.
Ha sokáig elnézegetjük őket, feltűnik, hogy amikor megérkeznek vagy bontogatják a magokat, mennyire igyekeznek a bokrok, fák csupasz gallyainak védelmében maradni.
Mennyire más lehet egy kert képe madárszemmel nézve!
Nyáron nem annyira feltűnő a madarak járása, éppen a sűrű lombok miatt, de ha megfigyeljük őket, észrevehetjük, hogy számukra a közlekedés biztonságos útvonala mindig a fák, bokrok sűrűjén át vezet. A kerítések persze nem számítanak akadálynak, de a nyílt terepen nagyon elővigyázatosan kell átsuhanni, és hiába vannak jó szándékú madárbarátok, ha a szomszédok már kivágták a fákat, élő sövények helyett palánkokkal veszik körbe saját kis birodalmukat, és talán nem is gondolnak rá, hogy ez az üres, sivár, néha már csak műfüves udvar a madarak számára milyen veszélyes átkelőhely…
Péter és Pál, a fülemilepör két kárvallottja még a sövényen át perlekedett egymással, hiszen akkoriban az volt a telekhatárolás bevett módja, és a diófa áthajló ágát is bölcsen megbecsülték, hiszen a termés azé, akinek a kertjébe hullik. Igaz, mostanában sok baj van már a diófával is, hiszen a levelét a közhiedelem szerint ősszel össze kell gyűjteni, kitenni valami zsákban, a megfelelő hulladékszállítási napon, szóval, szemetel… A gyümölcsét meg egyébként is tönkreteszi az új kártevő, a dióburokfúró légy. Igaz, az avar két év alatt szépen elbomlik a komposzton is, a még zöld diókon pedig nyáron egyre többször látni kis cinegéket kopogtatni, még az is lehet, a légylárvákat szedegetik. Megtanulták, hogy újfajta táplálék jelent meg az étlapon? Mindenesetre az utóbbi években megint egyre több a kevésbé barnult, még fogyasztható dió.
A diófa előbb-utóbb hatalmasra megnő, de mi lesz, ha az árnyéka egyszer csak rávetül a szomszéd ház tetején sorakozó napelemekre?
Igaz, a levelekben is működik millió apró erőmű, sőt, még szén-dioxidot is nyelnek el folyamatosan, oxigént bocsátanak ki, árnyékolnak, párásítanak, és a fa testében tárolja a légkörből kivont szenet, amire – valljuk be – a napelemek teljesen alkalmatlanok… Vajon a „corpus juris” hogyan ítélkezik majd ezekben a pörökben? Meddig terjeszkedhetnek a fák a háztetők fölé?
Ezek persze csak a kertbarátok, madárbarátok apró gondjai, de mi a helyzet a mezőgazdaságban? Európában az utóbbi évtizedekben milliószámra tűntek el a madarak a nagyüzemi, erős vegyszerekkel, totális gyomirtókkal, talajzsaroló műtrágyákkal dolgozó gazdaságok környezetében. Megdöbbentő, hogy már milyen régen megkezdődött ez a szomorú folyamat! Herman Ottó így írt erről idestova több mint száz évvel ezelőtt:
„A rétségek és műveletlen, gazdátlan területek ősi idejében zengett Magyarország a madarak énekétől, megnyüzsgött tőlük a levegőég, a vizek és erdők rengetege…
…Ezek az ősi idők azonban örökre leáldoztak. Az ország folyói gátak közé kerültek, a rétség eltűnt, a mocsarak sorba lecsapoltatnak és a hol ezelőtt száz esztendővel nyilalva röpült, fészkelt, zsibongott a »nagy madártanya«, ott ma az eke vasa hasítja a földet, a borona töri a rögöt s e munka nyomán kél az élet: a szellő érintésétől hullámzik az acélos búza, a lenge rozs, rezgő zab és sok más termény.
De evvel a nagy változással a termesztmények ellensége is megsokasodott; felszaporodott a termést rontó bogárság és más kártékony teremtés, melynek pedig a madár a fékezője, az ember javára apasztója…
Hogy szép, tiszta vetéses táblákat nyerjenek, kivágták a legkisebb bokrot is és evvel lassanként elvonták a leghasznosabb madaraktól a fészkeléshez szükséges alkalmatosságot, ami bizony öreg hiba volt. Erdőn, kertben pedig kivágtak minden vén fát, melynek odvai fészkelési helyet adtak volna leghasznosabb madarainknak: a cinegéknek és másoknak.
A régente madárénektől zengő táj csöndes, sőt néma lett; a szemet sem gyönyörködteti a madárnak üdítő szemlélése – rossz dolog biz az!”
(Herman Ottó: A madarak hasznáról és káráról, 1901)
Igen, a néma tavasz… Azóta eltelt még száz esztendő, és a nagyüzemi mezőgazdaság végigjárt egy olyan tévutat, ahonnan néha alig látszik a visszatérés esélye. A kártevő rovarok vegyszeres irtása csak rövid távon hoz megoldást, hamarosan kialakulnak rezisztens populációk, újabb, egyre erősebben mérgező vegyszerek kellenek. A természetes ellenségek, a rovarpusztító madarak, a szántó-vető ember segítőinek életlehetőségei pedig azóta még inkább szűkültek. Eltűntek a kis földbirtokokat elválasztó erdősávok, gyepűk, a tanyákat körülvevő ligetek, az ártéri erdők, hiszen az egyre nagyobb teljesítményű gépek csak a nagy táblákon működnek gazdaságosan. Mit tehet az ember, ha újra jó irányba akarja fordítani a „fejlődés” félrecsúszott szekerét? Először is, egy lépést hátralép. Nem követel a maga számára mindent, amit csak a Föld adni képes, hanem hagy életteret a többi lelkes lénynek is.
A kiskertben a madárbarát nem csak haszonnövényt tűr meg, hanem érintetlenül hagy néhány sarkot, ahol szabadon nőhetnek a vadon termő galagonya, csipkebogyó, kökény bokrai.
Itt az avart sem kell összegereblyézni, hiszen abban is táplálékot találnak madaraink. A bodzabokor alatt elfér a komposzthalom, itt a kerti, konyhai hulladék is hasznosul, és a rigó, a vörösbegy szemelget benne. Az öreg, pusztuló fákat sem kell mindenáron kivágni, hiszen a harkályok minden évben új odúkat kopácsolhatnak rajta maguknak, a régi lakásba pedig beköltöznek a többi odúlakók.
Persze évtizedeket kellene várni, mire a lelkes madárvédő szert tesz egy odvas fára, de néhány mesterséges fészekodú nagy segítség lehet. Sokszor a „lakáshiány” olyan méreteket ölt, hogy a postaládát is igénybe veszik átmenetileg a cinegék. A fészekodúknak több típusuk is van, hogy minden madárfaj megtalálja a neki megfelelőt. A Magyar Madártani Egyesület segítségét kérhetjük a kiválasztásban, beszerzésben, a felszerelésben.
Azért a február mégiscsak egy téli hónap, van még idő esténként olvasásra is, keressük meg újra Arany János fülemüléjének csodálatos vasárnapi énekét! Mintha a Naphimnusz egy új versszakát hallanánk meg benne…
„Aki felismeri, hogy minden teremtmény saját létezésének himnuszát énekli, az boldogan él Isten szeretetében és reményében. A teremtésnek ez a szemlélése lehetővé teszi, hogy minden dolgon keresztül felfedezzünk egyfajta tanítást, amelyet Isten közölni akar velünk.” (Ferenc pápa: Laudato si’ 85)
Szöveg és kép: Lechner Judit